• امروز : پنجشنبه, ۱۰ خرداد , ۱۴۰۳
 • برابر با : Thursday - 30 May - 2024
امروز 7

اخبار ویژه

رژیم پالئو یا غارنشینی چه مزایا و معایبی دارد؟ ال اس دی (LSD) چیست؟ شب ادراری، دلایل و درمان این بیماری تغذیه چه اهمیتی در سرطان روده دارد؟ اختلال شخصیت مرزی یا بیماری بوردرلاین را بشناسید خلط خونی نشانه چیست و چه درمانی دارد؟ رژیم کتوژنیک ۷ روزه بهترین راه برای کاهش وزن سریع کلاستروفوبیا یا تنگناهراسی چیست؟ غذاهای مضر برای پارکینسون چیست؟ سندروم آسپرگر چیست؟ وضعیت نقش‌برجسته‌های ساسانی نگران‌کننده است استفراغ نوزاد و صفر تا صد آنچه باید بدانید رژیم غذایی مناسب وزوز گوش چیست؟ تست ریون و هر آنچه درباره آن باید بدانید اختلال شخصیت اسکیزوئید چیست؟ استپ وزنی چیست؟ رهبر انقلاب بر پیکر رئیس‌جمهور شهید و همراهان ایشان نماز اقامه کردند اختلال شخصیت اسکیزوتایپال چیست؟ تشریح تمهیدات ترافیکی در تهران برای تشییع پیکر آیت‌الله رئیسی/ اعمال محدودیت‌ها از ۴صبح چهارشنبه معاینه فیزیکی و چکاپ بدنی چه ضرورتی دارد؟ شربت برون کلد برای چیست؟ چرا باید از رژیم غذایی دیابتی پیروی کرد؟ روان‌ تنی یا اختلال سایکوسوماتیک به چه معناست؟ اسکلرودرما چیست؟ گیاهان می‌توانند منبع انرژی تجدیدپذیر بعدی باشند ۲۹ روز تا انتخابات؛ واکنش‌ دولتمردان به کاندیداتوری/ چه‌کسانی می‌توانند فردا ثبت‌نام کنند؟ افتتاح بیش از ۲۶ هزار مسکن در استان تهران تعیین قهرمان ۱۲ فصل در هفته پایانی لیگ برتر/ دومین دوئل سرخابی‌ها

0
دیدگاه روانشناسی مثبت گرا؛

امید چیست و چرا اهمیت دارد؟

 • کد خبر : 37385
 • ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۲:۰۰
امید چیست و چرا اهمیت دارد؟
امید به زندگی و سلامت روان در کنار هم، ساختاری محکم برای یک زندگی موفق و پربار را تشکیل می‌دهند.امید نه ایمان کور است و نه خیال بافی.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی تسریر، به نقل از پایگاه خبری علمی و تخصصی میگنا، روانشناسی مثبت، شاخه‌ای از روانشناسی است که بر جنبه‌های مثبت شخصیت و زندگی انسان‌ها تمرکز دارد. این نگرش، بر خلاف دیدگاه‌های سنتی که بیشتر بر درمان نقاط ضعف و مشکلات تأکید دارند، به تقویت نقاط قوت و پتانسیل‌های انسانی می‌پردازد.

مهدیه اسدی در ادامه این مطلب آورده روانشناسی مثبت نقش مهمی در تقویت امید به زندگی دارد، زیرا با ترویج نگرش‌های مثبت و سازنده، به افراد کمک می‌کند تا چشم‌انداز روشن‌تری نسبت به آینده داشته باشند.

تمرکز بر امید به عنوان یکی از عناصر کلیدی سلامت روان، به افراد کمک می‌کند تا با وجود مشکلات و ناکامی‌ها، همچنان یک زندگی مثبت و پربار را تجربه کنند.

این شاخه از روانشناسی از طریق تقویت امید، به افراد کمک می‌کند تا توانایی‌های خود را شناسایی کنند، به پتانسیل‌های خود باور داشته باشند و در مواجهه با چالش‌ها، باز هم مثبت و امیدوار باقی بمانند.در زبان روزمره ما کلمه ی امید می تواند یک تفکر غیرواقعی و مبهم باشد اما این مفهوم برای روانشناسان مثبت گرا جدا از یک حالت ذهنی بیشتر یک عادت است که مانند هر چیزی قابلیت یادگیری دارد.

درواقع امید وضعیتی است که فرد در آن اهداف دست یافتنی و در عین حال چالش برانگیز خودش را دنبال می کند.

امید زمانی است که در آینده انتظار بهترین چیزها را داشته باشید و برای رسیدن به آن تلاش کنید.”

امید همان آرزو نیست. درواقع امید مجسم کننده اختیار و اراده است حتی زمانی که فردی باامید راه خود را مسدود می بینید به طور فعال مسیرهای جایگزین را ایجاد می کند.

ما همانقدر به هوا نیاز داریم که به امید( بروان ، ۲۰۲۱) بدون امید در ناامیدی فرو می رویم اما امید یک احساس مبهم نیست بلکه یک فرایند شناختی است که شامل اهداف واقع بینانه _باور داشتن نسبت به خود و تلاش و پشتکار برای غلبه بر آنچه در مسیر راهمان قرار می گیرد است.

اما ناامیدی ترکیبی از رویدادهای زندگی و الگوهای منفی است که از سرزنش خودمان و باور نداشتن به تغییر شرایط ناشی می شود.

در واقع امید در سایه آرامش و در زمان های آسانی و راحتی ایجاد نمی شود بلکه از طریق ناملایمات و ناراحتی ها ایجاد می شود. برخلاف سایر احساسات مثبت امید زمانی بسیار ارزشمند است که زندگی در سخت ترین یا نامطمئن ترین حالت خودش باشد.

براساس پژوهش ها و تحقیقات مواردی وجود دارد که برای تشخیص ناامیدی و امید می توانیم از آنها کمک بگیریم:

 • به جای اینکه ۱۰۰%مثبت باشید برای امید نیازبه هیجانات منفی و عدم اطمینان دارید.
 • امید ثابت نیست و درجه بندی دارد و قابل فعال سازی و پرورش است.
 • امید در واقع با ایمان یکی نیست. امید این باور است که قدرت تغییر زندگی خود را داریم.
 • امید را می توان به عنوان یک منبع در نظر گرفت که به ما کمک می کند موقعیت های زندگی را ارزیابی کنیم .
 • امید درک مارا به سمت این موضوع تغییر می دهد که روش مثبت تردیگری برای نگاه کردن به چیزها وجود دارد.

براساس پژوهش ها مداخلات درمانی امید در روانشناسی مثبت به ما کمک می کنند:

 • به جای محدودیت ها به امکانات توجه کنیم.
 • باورهای منفی را به باورهای امیدوارکننده تبدیل کنیم.
 • احساسات مثبت را تقویت کنیم.
 • کاوش و استفاده از نقاط قوت را افزایش دهیم.
 • اهداف انگیزشی تعیین کنیم.
 • هدف و معنا پیدا کنیم

امیدواری آموخته شده این را نشان می دهد به جای نگاه به عقب مارا تشویق می کند که به آینده نگاه کنیم و به همراه آن احساسات مثبت و سلامت روانی ما را نیز افزایش می دهد.

توماسولو نویسنده کتاب امیدواری آموخته شده و روانشناس بالینی در کتابش می نویسد: امید یکی از بزرگ ترین نقاط قوت ماست که به ما کمک می کند آینده را دوباره شکل دهیم ( بدون نادیده گرفتن واقعیت رنج ) و پتانسیل مارا برای رشد _سلامت روانی و مراقبت از خود باز می کند.

امید همیشه آسان نیست و پرورش امید نیازمند تلاش عمدی _قصد _ اقدام _ اختیار و اراده است . امید اهمیت دارد چون مزایای واضح و ملموسی دارد . امید نه ایمان کور است و نه خیال بافی .امید چیزی است که وقتی عدم اطمینان وجود دارد یا زندگی خوب پیش نمی رود به آن می چسبیم.

در واقع فردی که امید بالایی دارد دارای درجه ی بیشتری از عاملیت _ انرژی و انگیزه است تا راه را به جایی که می خواهد ببرد و بر موانع سر راه غلبه کند..

تفکر امیدوارانه ناشی از ترکیب سه بعد است: هدف( هدف‌گرایی انسان از بدو تولد)، مسیرها (ساختن یا یافتن راه‌های گوناگون برای رسیدن به اهداف)، عاملیت (باور فرد به توانایی خود در ایجاد و رسیدن به اهداف). از بدو تولد نیروی عظیمی در انسان برای رسیدن به خواسته‌ها برای بقا وجود دارد. در مراحل بعدی زندگی نیز با آموزش امیدواری و سایر مفاهیم وابسته مانند خوش‌بینی و شوخ‌طبعی، … می‌توان امید را پرورش و افزایش داد.

در نهایت، امید به زندگی و سلامت روان در کنار هم، ساختاری محکم برای یک زندگی موفق و پربار را تشکیل می‌دهند. امید، به عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل سلامت روان، نقشی حیاتی در ایجاد یک زندگی مثبت، پویا و هدفمند دارد.امید با تاب آوری رابطه معناداری دارد. با تقویت امید و داشتن نگرشی مثبت، هر فردی  می‌تواند به قله‌های موفقیت دست یابد و زندگی پرثمری را تجربه کند… .

تسریر مراقب سلامتی شماست!

لینک کوتاه : https://www.tasrir.ir/?p=37385
 • منبع : https://www.migna.ir

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.