• امروز : دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳
 • برابر با : Monday - 20 May - 2024
امروز 13
0
در گزارش تسریر بخوانید؛

درمان سنتی حمله پانیک چیست؟ آیا موثر است؟

 • کد خبر : 35988
 • ۱۳ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۹:۰۳
درمان سنتی حمله پانیک چیست؟ آیا موثر است؟
درمان سنتی حمله پانیک برای کاهش علائم اضطراب و هراسی روش‌های طبیعی و گیاهی مانند آروماتراپی، تنفس عمیق، مدیتیشن و دمنوش‌های گیاهی و عرقیات سنتی را تجویز می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی تسریر، در بیمارانی که شدت حملات پانیک زیاد نباشد می‌توان از درمان سنتی حمله پانیک کمک گرفت. در کنار درمان سنتی، مشاوره با روانشناس، گفتگوتراپی و داروهای تجویزی می‌توانند شدت استرس و حملات هراسی را کاهش دهند و اختلال پانیک را کنترل نمایند.

در ادامه این مطلب با ما باشید تا با درمان سنتی حمله پانیک و انواع گیاهان تجویزی طب سنتی برای این اختلال بیشتر آشنا شوید. 

درمان سنتی حمله پانیک چیست؟

حمله ی پانیک چیست؟ اختلال هراس باعث بروز حملات اضطرابی می‌شود. درمان سنتی حملات پانیک شامل روش‌ها و تکنیک‌های مختلفی می‌شود. توجه داشته باشید که هرگونه درمان باید با مشورت و راهنمایی حرفه‌ای انجام شود و این روش‌های سنتی ممکن است برای هر فرد متفاوت باشد:

 • تنفس عمیق
 • تمرین آرامش و مراقبه مثل مدیتیشن، یوگا و مراقبه
 • تمرکز بر افکار مثبت
 • تغییر سبک زندگی

درمان پانیک با طب سنتی

در طب سنتی، برخی روش‌ها و تکنیک‌ها برای مدیریت حملات و کاهش علائم حمله پانیک وجود دارد. این روش‌ها معمولاً بر اساس سیستم‌های طبی قدیمی مانند طب سنتی چینی، طب آیورودا یا طب سنتی آمریکایی قدیمی مانند طب سنتی آپالاچی استوار هستند.

در ادامه، چند روش پرکاربرد در درمان پانیک با طب سنتی را آورده‌ایم:

 • آروماتراپی: استفاده از روغن‌های ضروری مانند روغن نعناع، لوندر و یاسمن
 • گیاه درمانی با آلوئه ورا، کمیلین، آویشن و زعفران
 • ماساژ، تمرین یوگا و مدیتیشن
 • تغذیه سالم

۱. زردچوبه برای حمله پانیک

زردچوبه یک گیاه دارویی است که در آشپزی و پزشکی سنتی استفاده می‌شود. این گیاه دارای خواص ضد التهابی، ضد اکسیدانی و ضد عفونی است و به عنوان یکی از عوامل تسکین دهنده حملات پانیک در طب سنتی استفاده می‌شود. زردچوبه حاوی ماده‌ای به نام کرکومین است که به آن خواص ضد التهابی و ضد اکسیدانی خاصی می‌دهد. زردچوبه به عنوان مکمل برای درمان اضطراب و افسردگی موثر است.

۲. چای رز

خواص آرامش‌بخش چای رز در طب سنتی برای درمان طب سنتی حمله پانیک تجویز می‌شود و استرس و اضطراب ناشی از این حملات را کاهش می‌دهد. برخی افراد می‌توانند قبل خواب از چای رز به عنوان روتین آرامش بخش استفاده کنند.

۳. چای کوهی

این چای حاوی موادی مانند لتنین و کافئین است که روی سیستم عصبی تاثیر مثبتی می‌گذارد. مصرف چای کوهی به کاهش استرس و اضطراب ناشی از حملات هراسی کمک می‌کند و به عنوان روش موثری برای مدیریت حملات پانیک استفاده می‌شود.

۴. درمان اختلال هراس با گل ساعتی

این گیاه خواص آرامش‌بخشی دارد و برای کاهش استرس و اضطراب حمله پانیک تجویز می‌شود. برخی مطالعات نشان می‌دهند که مواد شیمیایی موجود در گل ساعتی می‌توانند به تسکین اضطراب کمک کنند و بهبود خواب و آرامش روانی را در بیماران به دنبال داشته باشند. مصرف گل ساعتی ممکن است باعث عوارض جانبی مانند خواب آلودگی،و کاهش تمرکز شود یا با برخی داروها تداخل پیدا کند.

۵. جو دو سر برای حمله پانیک

جو دو سر حاوی موادی مانند آلفا-لینولنیک اسید، فیتوکیمیکال‌ها و تریپتوفان است که بهبود خلق و روحیه، کاهش استرس و آرامش را به همراه دارد. طب سنتی برای درمان سنتی حمله پانیک مصرف جو دو سر در رژیم غذایی را توصیه می‌کند که می‌تواند نشانه‌های استرس و اضطراب را برطرف کند.

۶. گیاه بادرنجبویه

این گیاه خواص آرامش‌بخشی دارد و به خاطر داشتن ترکیباتی مانند اسید رزمارینیک و اسید کافئیک به تسکین اضطراب در بیماران مبتلا به اختلال هراسی کمک می‌کند.

۷. گیاه فرنجمشک

گیاه فرنجمشک یک گیاه دارویی است که برای کاهش اضطراب ناشی از پانیک اتک مناسب است. ترکیبات موجود در این گیاه مانند اسید والرنیک، آلفاپینن و اسید ایزووالریانیک به تسکین اضطراب کمک می‌کند.

۸. شیرین بیان برای درمان سنتی حمله پانیک

شیرین بیان شامل ترکیباتی مانند فلاونوئیدها و الکلوئیدها است که به تسکین اضطراب کمک می‌کنند. مصرف عرقیجات شیرین بیان نشانه‌های فیزیکی و روحی اضطراب را کاهش می‌دهد. این گیاه را می‌توان به صورت دمنوش، قرص یا کپسول مصرف کرد.

۹. گیاه قاشقک آبی

این گیاه به عنوان ضد تشنج و ضد ترس مورد استفاده قرار می‌گیرد. قاشقک آبی شامل ترکیباتی مانند هیوسکیامین، اسکوپولامین و هیوسین است که به عنوان ضد اسپاسموتیک و آرامش‌بخش عمل می‌کند و به کاهش اضطراب و تسکین حملات پانیک کمک می‌کند. با این حال، مصرف قاشقک آبی باید تحت نظر پزشک باشد زیرا می‌تواند عوارض جانبی جدی مانند تشنج، تهوع، تاری دید و تشدید علائم اضطرابی را به همراه داشته باشد.

۱۰. جینسینگ

جنسینگ نیز یکی از آن دسته گیاهانی است که در طب سنتی به وفور برای موارد و مشکلاتی که به روحیه و درونیات افرا مربوط می‌شود مورد استفاده قرار می‌گیرد.

متن انگلیسی:

Ginseng effectively regulates the immune response and the hormonal changes due to stress, thus maintaining homeostasis. In addition to suppressing the occurrence of psychological diseases such as anxiety and depression, ginseng also prevents stress-associated physiological diseases

ترجمه متن:
جینسینگ به طور موثر پاسخ ایمنی و تغییرات هورمونی ناشی از استرس را تنظیم کرده و در نتیجه هموستاز حفظ می‌شود. جینسینگ علاوه بر سرکوب بیماری‌های روانی مانند اضطراب و افسردگی از بیماری‌های فیزیولوژیکی مرتبط با استرس هم جلوگیری می‌کند

 

sciencedirect

۱۱. بابونه برای درمان سنتی پانیک

بابونه یکی از گیاهان دارویی است که در طب سنتی به عنوان آرامش‌بخش و ضد اضطراب استفاده می‌شود. این گیاه خواص ضد التهابی، ضد اسپاسموتیک و ضد تشنجی دارد و برای کاهش نشانه‌های اضطراب و استرس مرتبط با حملات پانیک و درمان سنتی حمله پانیک تجویز می‌شود.

۱۲. اسطوخودوس

اسطوخودوس یا لوندر علاوه بر بوی گل‌مانند شیرین و خوشی که دارد مزایای پزشکی و درمانی هم داشته و برای درمان سنتی حمله پانیک توصیه می‌شود. مصرف اسطوخودوس می‌تواند نشانه‌های اضطراب و استرس را کاهش دهد.

۱۳. گیاه رازک

گیاه رازک یک گیاه دارویی است که به عنوان ماده آرامش‌بخش و ضد اضطراب برای درمان سنتی حمله پانیک استفاده می‌شود. این گیاه خواص آرامش‌بخش و خواب‌آور دارد و برای کاهش نشانه‌های اضطراب و استرس مرتبط با حملات پانیک به کار می‌رود. مصرف رازک کاهش نشانه‌های فیزیکی و روحی اضطراب را هم به دنبال دارد. رازک معمولاً به صورت عرقیجات، قرص یا کپسول مصرف می‌شود.

۱۴. زنجبیل برای درمان سنتی پانیک

طب سنتی بر مصرف خوراکی‌ها و مواد مغذی تاکید دارد که می‌توانند استرس و اضطراب ناشی از پانیک اتک را کاهش داده و نحوه مقابله بدن با استرس را بهبود ببخشند. تحقیقات ثابت کرده‌اند که مصرف زنجبیل می‌تواند اضطراب را هم کاهش دهد و همانند داروهای بنزودیازپین مانند زاناکس و والیوم عمل می‌کند.

‏۱۵. گیلاس

گیلاس غنی از ویتامین C و آنتی‌اکسیدان‌ است که تاثیر قطعی مشخصی در درمان سنتی حمله پانیک ندارد اما به عنوان یک میوه سالم و غنی از آنتی‌اکسیدان‌، مصرف گیلاس و سایر میوه‌ها می‌تواند به بهبود عمومی سلامت جسمی و روانی کمک کند.

درمان پانیک در دو روز

حملات پانیک را نمی‌توان با سرعت و فقط در چند روز برطرف کرد اما با انجام برخی تکنیک‌ها و راهکارها می‌توان شدت و دفعات حملات پانیک را کم کرد. روش‌های زیر می‌توانند به درمان پانیک در دو روز کمک کنند:

 • تنفس عمیق و آهسته از طریق بینی و تنفس عمیق از طریق دهان
 • تمرینات آرامشی و مدیتیشن
 • به خود یادآوری کنید که حمله پانیک یک واکنش فیزیولوژیک است و هیچ خطر واقعی وجود ندارد.
 • مراجعه به پزشک
 • تکنیک‌های تحریک عصبی مانند دوش آب سرد

درمان حمله عصبی با طب سنتی

درمان این بیماری اعصاب و روان با طب سنتی می‌تواند به عنوان یک روش تکمیلی در کنار درمان‌های معمول پزشکی استفاده شود. با این حال، باید توجه داشت که برخی از این روش‌ها ممکن است درمان موثری برای حملات عصبی نباشند و نتایج متفاوتی برای هر فرد داشته باشند.

در هر صورت، اگر قصد دارید از طب سنتی استفاده کنید، بهتر است با پزشک یا متخصص طب سنتی مشورت کنید تا روش‌های مناسب را برای شرایط خاص شما معرفی کنند.

در زیر چند روش طب سنتی که ممکن است در درمان حملات عصبی مورد استفاده قرار گیرند آورده‌ایم:

 • گیاهان آرامش‌بخش طبیعی مانند آویشن، زنجبیل، آلوئه ورا، نعناع، و گل‌گاوزبان
 • تغذیه سالم و متعادل مانند میوه‌ها و سبزیجات تازه، ماهی، مغزها و بذرها، و کاهش مصرف مواد محرک مانند قهوه و الکل
 • تمرین‌های آرامشی مانند مدیتیشن، یوگا، تمرین تنفس
 • طب سوزنی
 • روغن‌های ضد استرس مانند روغن نعناع، لاوندر و روزماری، ماساژ ترکیبی، اقدامات آروماتراپی و استفاده از عصاره‌ها و عرقیجات گیاهی

موثرترین داروی گیاهی برای پانیک

قبل از مصرف هرگونه داروی گیاهی، بهتر است با پزشک مشورت کنید تا مطمئن شوید که مصرف آن با وضعیت سلامتی شما سازگار است. موثرترین داروهای گیاهی برای پانیک اتک عبارتند از:

 • آویشن
 • زنجبیل
 • نعناع
 • گل‌گاوزبان
 • لوندر
 • کامومیل
 • والریان
 • شاه‌تره
 • گل آفتابگردان

‏علت پانیک در طب سنتی چیست؟

در طب سنتی، پانیک و حملات اضطراب معمولا به عنوان نتیجه عدم تعادل در سیستم اعصاب و انرژی‌های بدن در نظر گرفته می‌شوند. طب سنتی باور دارد که وجود عواملی مانند استرس، ناراحتی‌های روحی-عاطفی، نامتعادل بودن انرژی‌های بدن و اختلالات در عملکرد اعضای بدن می‌توانند باعث بروز حملات پانیک شوند.

به طور کلی، در طب سنتی، پانیک و اضطراب به عنوان نتیجه‌ عدم تعادل بین انرژی‌های مثبت و انرژی‌های منفی در نظر گرفته می‌شود. این عدم تعادل می‌تواند ناشی از عواملی مانند تغذیه نامناسب، نبود استراحت و خواب کافی، عوامل محیطی مضر و فشارهای روزمره باشد.

مزایا و معایب درمان سنتی پانیک

مزایای درمان سنتی پانیک زیاد است. هر چند طب سنتی روش طبیعی است و مزایای بیشماری دارد اما همانند هر روش دیگری ممکن است معایبی هم برای درمان سنتی حمله پانیک داشته باشد:

مزایای درمان سنتی پانیک معایب درمان سنتی پانیک
استفاده از روش‌های طبیعی و غیرمصنوعی که اثرات جانبی قوی داروهای شیمیایی را ندارد. بسیاری از روش‌های درمان سنتی پانیک بر اساس تجربیات قدیمی هستند و پایه علمی ندارند.
بر پایه گیاهان دارویی و عصاره‌های طبیعی شواهد علمی کافی در مورد اثربخشی و ایمنی درمان سنتی پانیک وجود ندارد.
کاهش اثرات جانبی و خطر بروز عوارض ناخواسته و نامطلوب در صورت استفاده همزمان از درمان سنتی و داروهای شیمیایی، احتمال تداخلات دارویی وجود دارد و ممکن است عوارض جانبی ناخواسته ایجاد کنند.
استفاده از روش‌های تکمیلی مانند ماساژ، تمرینات تنفسی، مدیتیشن و روش‌های آرامش‌بخش دیگر درمان سنتی پانیک ممکن است برای همه افراد به طور یکسان موثر نباشد.
تاثیرات چندجانبه و بهبود همزمان جسم و روح فرد در مواقعی که فرد با حمله پانیک یا اضطراب شدید مواجه می‌شود و نیاز به درمان فوری دارد، روش‌های سنتی ممکن است زمان بر باشند.
مزایا و معایب درمان حملات پانیک با طب سنتی

ممکن است بعد از درمان سنتی باز هم پانیک بازگردد؟

بله، ممکن است پس از درمان سنتی، حملات پانیک به شکل بازگشتی رخ دهند. دلیل بازگشت حملات پانیک پس از درمان می‌تواند متنوع باشد از جمله ترکیبی از عوامل روانشناختی، فیزیولوژیکی و محیطی، عوامل استرس زا، تغییرات زندگی، مواجهه با موقعیت‌های ترسناک، عدم رعایت راهبردهای مقابله و مدیریت اضطراب، عدم پیگیری صحیح و منظم درمان، یا نیاز به بهبود درمانی فعال.

نتیجه گیری و راهنمای مراجعه به دکتر

درمان سنتی حمله پانیک گزینه قابل توجهی برای کنترل و کاهش اضطراب شدید و حملات هراسی است. درمان سنتی شامل استفاده از روش‌ها و تکنیک‌هایی است که بر اساس تجربیات قدیمی است و از روش‌های متنوعی مانند تغذیه سالم، تمرین‌های تنفسی، ماساژ، یوگا، تمرینات روانشناختی، عصاره‌های گیاهی برای درمان حملات اضطرابی استفاده می‌کند.

مزایای درمان سنتی شامل عوارض کمتر، کاهش استفاده از داروهای شیمیایی، افزایش آگاهی و همکاری فرد در فرایند درمان و ارتباط نزدیک با طبیعت و سنت‌های فرهنگی است و به عنوان مکمل سایر روش‌های درمانی قابل استفاده است. قبل از استفاده از هر نوع درمان، مهم است با دکتر روانشناس یا دکتر اعصاب و روان مشورت کنید. همچنین می‌توانید از دکتر طب سنتی راهنمایی بخواهید.

تسریر مراقب سلامتی شماست!

لینک کوتاه : https://www.tasrir.ir/?p=35988

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.