• امروز : شنبه - ۸ بهمن - ۱۴۰۱
  • برابر با : Saturday - 28 January - 2023
0

مقایسه واکسیناسیون در ایران و جهان

  • کد خبر : 6248
  • 17 بهمن 1400 - 12:30
مقایسه واکسیناسیون در ایران و جهان
روند واکسیناسیون در کشورهای مختلف دنیا، می تواند از چند منظر مورد مقایسه و بررسی قرار گیرد که مهم ترین جنبه آن، تعداد واکسن های تزریق شده است که نشان می دهد چند درصد مردم واکسن زده اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی تسریر، برنامه ملی واکسیناسیون کشوری با واردات واکسن اسپوتنیک از روسیه، آغاز شد و در ابتدا کادر درمان به ویژه کسانی که در بخش‌های آی سی یو از بیماران کرونایی مراقبت می‌کردند، واکسن دریافت کردند.

آغاز برنامه ملی واکسیناسیون کشوری از بهمن ۱۳۹۹ بود و تا کنون نزدیک به ۱۳۵ میلیون دوز انواع واکسن وارداتی و تولید داخل، برای جمعیت هدف کشور تزریق شده است.

نمودار زیر مربوط به هفته گذشته است که بر اساس ابتلای ۶ میلیون و ۵۲۰ هزار نفر به کرونا ویروس در کشور، تهیه شده و نشان می‌دهد تا آن زمان، ۱۳۲ میلیون و ۶۸۱ هزار دوز واکسن تزریق شده بود. در واقع بر اساس نمودار زیر، میزان واکسیناسیون در کشورمان از ۷۲ درصد عبور کرده است.

مقایسه واکسیناسیون در ایران و جهان/از دنیا جلو افتاده ایم

این در حالی است که اجرای برنامه واکسیناسیون در کشور، تا قبل از روی کار آمدن دولت سیزدهم، خیلی سرعت نداشت و تعداد کمی از جمعیت کشورمان موفق به دریافت واکسن کرونا شده بودند. در صورتی که تعداد زیادی از ۱۳۵ میلیون دوز واکسن کرونا، در ۵ ماه اخیر تزریق شده است.

در نمودار زیر، جایگاه ایران در بین سایر کشورها از جهت واکسیناسیون کامل و یک دوز تزریق نشان داده می‌شود. به طوری که هفتمین کشور با ۶۴ درصد تزریق واکسن هستیم.

مقایسه واکسیناسیون در ایران و جهان/از دنیا جلو افتاده ایم

در همین حال، نمودار زیر مقایسه سرعت واکسیناسیون در جهان و ایران را نشان می‌دهد. آن طور که می‌توان از نمودار زیر برداشت کرد، این است که روند واکسیناسیون در ایران، از نمودار جهانی جلو افتاده و سرعت گرفته است.

مقایسه واکسیناسیون در ایران و جهان/از دنیا جلو افتاده ایم

برنامه ملی واکسیناسیون کشوری، در شرایط کنونی با تکیه بر واکسن‌های تولید داخل دنبال می‌شود. زیرا، در حال حاضر چند نوع واکسن داخلی در دسترس مردم قرار دارد.

لینک کوتاه : https://www.tasrir.ir/?p=6248
  • منبع : مهر

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.