• امروز : چهارشنبه - ۸ آذر - ۱۴۰۲
  • برابر با : Wednesday - 29 November - 2023
0

سال آینده وضعیت پرستاران شرکتی تبدیل می شود

  • کد خبر : 5211
  • ۰۶ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۵
سال آینده وضعیت پرستاران شرکتی تبدیل می شود

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی تسریر، محمد میرزابیگی، روز چهارشنبه در چهاردهمین اجلاس شورای عالی سازمان نظام پرستاری افزود: اعتبار تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی در کمیسیون تلفیق تصویب شده و در صورت تصویب نهایی در صحن مجلس، این تعداد نیرو استخدام می‌شوند که علاوه بر امنیت شغلی برای آنان با آزاد شدن منابع بیمارستانها، تأخیر […]

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی تسریر، محمد میرزابیگی، روز چهارشنبه در چهاردهمین اجلاس شورای عالی سازمان نظام پرستاری افزود: اعتبار تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی در کمیسیون تلفیق تصویب شده و در صورت تصویب نهایی در صحن مجلس، این تعداد نیرو استخدام می‌شوند که علاوه بر امنیت شغلی برای آنان با آزاد شدن منابع بیمارستانها، تأخیر پرداخت معوقات نیز کم می‌شود.

وی گفت: بر اساس نظرسنجی انجام شده از جامعه پرستاری در سال گذشته، اجرای قانون تعرفه گذاری مهمترین مطالبه پرستاران بوده است. حالا این خواسته مهم پرستاران با حمایت مقام معظم رهبری و پیگیری‌های سازمان نظام پرستاری به سرانجام رسیده است.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری افزود: اکنون وارد فرآیند اجرایی قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری شده ایم. به همین منظور دو کارگروه تخصصی برای اجرای این قانون تشکیل می‌شود که شامل کارگروه مدیریت اجرای قانون تعرفه گذاری و کارگروه باز توزیع منابع آن است و همکاران و کارشناسان خبره و با تجربه‌ای در این کارگروه‌ها فعال می‌شوند.

وی گفت: اجرای قانون تعرفه گذاری چهار محور دارد که شامل تعریف ضریب k و ارزش نسبی خدمات، فرآیند ثبت خدمات در صورتحساب بیمار، بیمارستان، بیمه و سرانه، منبع یابی و باز توزیع منابع است.

اختصاص ۶,۲۰۰ میلیارد تومان برای تعرفه گذاری پرستاران

میرزابیگی افزود: مجلس ۶,۲۰۰ میلیارد تومان برای اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری در سه ماه پایانی امسال (۱۲۰۰ میلیارد تومان) و سال آینده (پنج هزار میلیارد تومان) تصویب کرده است. این اعتباری است که قبلاً وجود نداشته است و با استفاده از آن به طور میانگین سه میلیون تومان به کارانه ماهانه پرستاران اضافه می‌شود.

وی گفت: با اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری، مهر پرستاران اعتبار پیدا می‌کند و پرستاران یکی از مشاغل و حرف پروانه دار نظام سلامت شده است و این تحول بزرگی برای ارتقای جایگاه جامعه پرستاری در کشور است.

میرزابیگی افزود: اختصاص ۶,۲۰۰ میلیارد تومان برای اجرای قانون تعرفه گذاری، همین میزان اعتبار از منابع بیمارستانها آزاد می‌شود و با این اقدام، تأخیر در پرداخت معوقات بیمارستانها نیز کم می‌شود.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری ادامه داد: یکی دیگر از خواسته‌های جامعه پرستاری اجرای فوق العاده خاص است. این موضوع نیز در حال پیگیری است و مخالفی ندارد اما درباره شیوه اجرای آن رایزنی‌ها و بررسی‌ها ادامه دارد.

وی اضافه کرد: موضوع دیگری که در دست پیگیری است، استانداردسازی نسبت پرستار به تخت بیمارستانی و جمعیت است. اکنون این نسبت حدود ۸ دهم تا ۹ دهم پرستار به ازای هر تخت بیمارستانی است، این نسبت بسیار کم است اما یک دفعه نمی‌توانیم به سمت ایده آل برویم و باید به صورت گام به گام هر سال مقداری این نسبت را ارتقا دهیم.

میرزابیگی گفت: برای افزایش نسبت پرستار به تخت یا جمعیت در کشور باید ظرفیت پذیرش دانشجو اصلاح شود اما نمی‌شود یک دفعه ظرفیت تربیت پرستار را افزایش داده بلکه باید با توجه به شرایط بازار کار و استخدام‌ها به عدد مناسبی برای ظرفیت دانشگاه‌ها در رشته پرستاری رسید.

وی ادامه داد: با همکاری معاونت پرستاری وزارت بهداشت و موافقت وزیر روند انتقال اختیار صدور گواهی صلاحیت حرفه‌ای به سازمان نظام پرستاری در حال پیگیری است.

ساماندهی دوره‌های کمک پرستاری

رئیس کل سازمان نظام پرستاری درباره برگزاری کلاس‌ها و دوره‌های کمک پرستاری گفت: در این زمینه آشفته بازاری حاکم است. متأسفانه عده‌ای در این حوزه سو استفاده‌هایی کرده اند که با توافق سازمان نظام پرستاری و معاونت پرستاری این مسئله ساماندهی می‌شود.

وی گفت: در این راستا فعلاً برای مدتی برگزاری دوره‌های کمک پرستاری متوقف می‌شود و بعد با ساماندهی و طراحی جدید به شکلی بتواند پاسخگوی استاندارد و حساسیت‌های نظام سلامت باشد، ساماندهی می‌شود.

لینک کوتاه : https://www.tasrir.ir/?p=5211
  • منبع : مهر

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.