• امروز : سه شنبه - ۴ اردیبهشت - ۱۴۰۳
  • برابر با : Tuesday - 23 April - 2024
2

سرطان‌ های شایع در زنان اولویت تعالی سلامت است

  • کد خبر : 5137
  • ۰۶ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۵
سرطان‌ های شایع در زنان اولویت تعالی سلامت است
بهرام عین الهی وزیر بهداشت در نشست مشترک فراکسیون‌های زنان و دیپلماسی سلامت مجلس گفت: در تلاش برای اجرای طرح عدالت و تعالی سلامت هستیم و بحث سرطان‌های شایع در زنان را در این طرح جزو برنامه‌های خود قرار می‌دهیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی تسریر، نشست مشترک فراکسیون‌های زنان و دیپلماسی سلامت مجلس با  حضور بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به منظور بررسی اقدامات و برنامه های این وزارت‌خانه در حوزه سلامت زنان برگزار شد.

 بهرام عین اللهی وزیر بهداشت  اظهار داشت: در تلاش برای اجرای طرح عدالت و تعالی سلامت هستیم، تفاوت این طرح با طرح تحول سلامت این است که در طرح تحول تنها درمان دیده شده است و اینکه هتلینگ بیمارستان ها ارتقا، تعرفه ها و دریافتی پزشکان افزایش یابد اما در طرح تعالی سلامت به بحث عدالت و حمایت از مناطق محروم و شبکه های بهداشتی پرداخته شده است که رهبر معظم انقلاب بر این موضوع تاکید زیادی دارند؛ معتقدیم که در بحث سلامت و آموزش عدالت خوبی وجود ندارد و باید بتوان تا جایی که مقدور است عدالت را محقق کنیم.

عین اللهی با بیان اینکه تعداد زیادی از شبکه‌ها و خانه های بهداشتی وضعیت نابسامانی دارند که باید بازسازی شوند، افزود: در رابطه با آموزش هدف افزایش سهمیه مناطق محروم است؛ شورای انقلاب فرهنگی ۲۰ درصد افزایش سهمیه پزشکی عمومی را اعلام کرد البته در رشته های دستیاری ظرفیت ها پر نمی شد و امسال ۴ هزار ظرفیت دستیاری داشتیم اما ۳ هزار نفر قبول شدند و این به دلیل مکانیزم  اشتباه بود.

وزیر بهداشت افزود:در پژوهش به دنبال محصول محور هستیم، مراکزتحقیقاتی باید تولید داشته باشند؛ ۲۲۰ هزار ظرفیت دانشجویی ما است که به دنبال این هستیم که خوابگاه های متاهلان را با استفاده از بودجه ای که در قانون جوانی جمعیت پیش بینی شده است توسعه دهیم.

عین اللهی با تاکید بر اینکه بحث جمعیت یکی از اولویت های مهم ما است، افزود: متاسفانه تنها پروژه ای که سازمان جهانی بهداشت جهانی بسیار خوب عمل کرده کنترل جمعیت بوده است بنابراین در طرح عدالت و تعالی سلامت به دنبال این هستیم که وظایف خودمان را با همکاری با نمایندگان در حوزه جمعیت به نحو احسن انجام دهیم.

وی با اشاره به مباحث مطرح شده توسط رئیس فراکسیون زنان مجلس با تاکید بر اینکه  نسبت به انتصابات حوزه جمعیت در وزارت بهداشت حساسیت های لازم را خواهیم داشت، گفت: افرادی را بکارگیری خواهیم کرد که مساله جمعیت برایشان مهم باشد و در اولویت قرار گیرد و این دغدغه ما است.

به دنبال تدوین لایحه اصلاحیه ماده ۲۷ قانون حمایت از خانواده جمعیت هستیم

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه به دنبال تدوین و ارائه لایحه اصلاحیه ماده ۲۷ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت هستیم، گفت: قول می دهیم که شبکه مان را نسبت به بحث جمعیت فعال کنیم و بحث سرطان‌های شایع در زنان را در طرح عدالت و تعالی سلامت جزو برنامه های خود قرار خواهیم داد.

 رئیس فراکسیون زنان و خانواده مجلس در این نشست خطاب به وزیر بهداشت گفت: با توجه به اینکه بحران کرونا تا حدودی فروکش کرده و امیدواریم که شاهد موج های بعدی کرونا نباشیم در حال حاضر فرصت مغتنمی است که برنامه و اقدامات خود در حوزه سلامت زنان را ارائه کنید.

فاطمه قاسم پور ادامه داد: بانوان با توجه به وضعیت جسمی شان، بیشتر درگیر بیماری های عمومی هستند البته برخی بیماری ها هم خاص جامعه زنان است که وزارت بهداشت باید توجه ویژه ای به این بیماری ها داشته باشد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس یادآورشد: فراکسیون زنان با همکاری فراکسیون دیپلماسی سلامت، کار مشترکی را در مورد بحث غربالگری سرطان‌های شایع در زنان شروع و همچنین در حوزه جمعیت هم ورود کردیم و ماده ۲۷ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت یکی از مواردی است که اصلاح آن را در دستور کار داریم.

قاسم‌پور با بیان اینکه در حال حاضر ماده ۲۷ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت برای ما به چالش تبدیل شده است، گفت: قانون برای دستگاه‌های اجرایی و قانون گذار حرمت دارد و در این رابطه می طلبد افرادی که در گلوگاه‌های وزارت بهداشت در حوزه جمعیت قرار گرفته اند افرادی باشند که نسبت به مقوله جمعیت تعهد داشته و آن را  باور داشته باشند.

رئیس فراکسیون زنان و خانواده مجلس شورای اسلامی درادامه یادآورشد: رفع ابهامات ماده ۲۷ باید به صورت جدی صورت گیرد، خطاب به وزیر بهداشت گفت: هر چند شما نسبت به بحث جمعیت تعهد دارید اما این پیام به دستگاه های زیرمجموعه شما منتقل نشده است بنابراین نیاز است کارگروهی مشترکی میان مجلس و وزارت بهداشت برای تعیین تکلیف ماده ۲۷ تشکیل شود و اجرای قانون نباید رها شود البته وزیر بهداشت هم باید در جریان این کارگروه قرار گیرد تا ارتباط مناسب برقرار شود.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در بحث غربالگری سرطان، خانم شیخی رئیس فراکسیون دیپلماسی سلامت پیشنهاد اصلاح دارند و نیاز است این مهم در وزارت خانه بررسی شود و در صورتی که برای اجرای مصوبه هیات وزیران نیاز به الزاماتی دارید با نگاه اجرایی کردن آن را به ما اعلام کنید تا بتوان ۴۰ درصد سرطان های شایع در حوزه زنان را با غربالگری کنترل کرد.

زهرا شیخی رئیس فراکسیون دیپلماسی سلامت و سبک زندگی سالم هم در این نشست گفت: ۲۴ آبان ماه سال جاری نشستی را با حضور مسئولان وزارتخانه‌های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، کار، تعاون و رفاه اجتماعی و سازمان برنامه و بودجه  و مسئولان سایر دستگاه های مرتبط برای بررسی مصوبه هیات وزیران مبنی بر تشخیص زودهنگام سرطان‌های شایع در زنان که قرار بود به صورت رایگان تحت پوشش بیمه قرار گیرند مشروط به اینکه معرفی بیمه ها از طریق برنامه نظام ارجاع و پزشک خانواده برای تمامی بیمه شدگان مشمول برنامه مذکور با اولویت بیماران روستایی شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت بر اساس استانداردهای ابلاغی وزارت بهداشت و ثبت در سامانه صورت گیرد.

وی ادامه داد: دستورالعمل خرید راهبردهای تشخیص زودهنگام در این حوزه را هم شورای عالی بیمه سلامت کشور ابلاغ کرده است و وزارتخانه‌های بهداشت، دفاع، کار، اقتصاد، صمت و سازمان برنامه و بودجه همزمان این ابلاغیه را دریافت کردند و قرار شد طی دو هفته گزارش این موضوع به اینجانب ارائه شود و انتظار داشتم که وزارت بهداشت اولین وزارتخانه ای باشد که این گزارش را ارائه می کند اما متاسفانه تاکنون گزارش را دریافت نکردم و تا ۴ اسفند ۱۴۰۰ برای نحوه اجرایی شدن این مصوبه مهلت می دهیم که این گزارش را  ارائه کنید؛ به لحاظ علمی اگر غربالگری سرطان های شایع در زنان به درستی انجام شود ۴۰ درصد این سرطان ها در کل کشور کنترل خواهد شد.

شیخی یادآور شد: از سویی در بند (ه) تبصره ۱۷ مقرر شده هر سه ماه به محض ابلاغ قانون برنامه و بودجه وزارت بهداشت گزارشی را در مورد وضعیت اجرای نسخه الکترونیک، بحث پزشک خانواده و نحوه هزینه کرد بودجه ناباروری به کمیسیون بهداشت ارائه کند اما متاسفانه تاکنون گزارشی ارائه نکرده است؛ بهرحال زنان نیمی از جامعه را تشکیل می دهند و سلامت نیم دیگری از جامعه هم در گرو سلامت زنان است و وقتی یک مادر به بیماری مبتلا می‌شود خانواده را به شدت تحت تاثیر قرار داده و در شرایط اقتصادی کنونی فشارها غیرقابل تحمل خواهد بود و خانواده‌ها بسیار آسیب‌پذیر می‌شوند.

رییس فراکسیون دیپلماسی سلامت مجلس شورای اسلامی یادآور شد: به گونه ای به جامعه القا شده که وزارت بهداشت تنها به بحث کرونا و واکسن می پردازد و در این رابطه نیاز است تمامی مباحث حوزه بهداشت و درمان مورد توجه قرار گیرد.

زهره سادات لاجوردی عضو فراکسیون زنان مجلس در این نشست خطاب به وزیر بهداشت با بیان اینکه در طرح عدالت و تعالی سلامت چقدر به بحث جمعیت پرداخته شده است، گفت: در مورد ماده ۲۷ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت ابهاماتی و سوالاتی وجود دارد و نیاز است این ابهامات رفع شود.

فاطمه رحمانی عضو هیات رئیسه فراکسیون زنان مجلس در ادامه خطاب به وزیر بهداشت با بیان اینکه چه زمانی قرار است طرح عدالت و تعالی سلامت محقق شود، گفت: بیماران مزمن برای دریافت دارو با مشکل مواجه هستند؛ بیماران پیوندی اگر داروهایشان را در زمان مناسب دریافت نکنند با مشکل مواجه می شوند نیاز است برای این موضوع فکری اساسی شود.

وی ادامه داد: در قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت به موضوع سقط‌های غیرقانونی پرداخته شده و تا زمانی که آیین نامه‌های اجرایی قانون تدوین شود انتظار می رود وزارت بهداشت برنامه ریزی مناسب را برای کنترل این موضوع داشته باشد.

فاطمه محمدبیگی  عضو فراکسیون زنان در ادامه این نشست خطاب به وزیر بهداشت، گفت: علیرغم اینکه بانوان ایرانی علاقمند به حوزه طب سنتی هستند اما متاسفانه ردیف مستقل طب سنتی در تبصره ۱۷ لایحه بودجه ۱۴۰۱ حذف شده و انتظار می رود همکاری کنید تا این مهم که سال گذشته با تلاش مجلس پیش بینی شده مجددا در بودجه مدنظر قرار گیرد؛ همچنین در تبصره ۱۷سه موضوع مهم نظام ارجاع، پزشک خانواده  و سلامت الکترونیک با ۱۳۹۸ همت در یک جمله دو خطی گنجانده شده در حالی که بر اساس برآوردها تنها حقوق و دستمزد پزشک خانواده ۱۴۰۰ همت است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه مشاور امور بانوان وزارت بهداشت باید عملکرد کاربردی داشته باشد، تصریح کرد: ایشان باید در جلسات شورای معاونان حضور داشته باشند؛ در دو ماه گذشته ۷ نشست برای اصلاح ماده ۲۷ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت برگزار شد و مسئولان مربوطه باید پیشنهاداتشان را برای اجرایی کردن این ماده ارائه می کردند اما هیچ راهبردی را برای نحوه اجرای این ماده ارائه نکردند؛ ما نمی گوییم قانون ایراد ندارد بلکه قابلیت اجرایی دارد.

نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس یازدهم خطاب به عین اللهی یادآور شد: می توانید نسبت به تشکیل کمیسیون ماده ۲۷ اقدام کرد و مشکلات متخصصان زنان را بررسی و حل کنید و اجازه ندهید سقط جنین در حوزه زنان متخصص اتفاق بیفتد و همچنین نیاز است قانون جوانی جمعیت را پلکانی اجرا و پیشنهادات خودتان را برای اجرای قانون ارائه کنید؛ در حوزه ماده  ۲۷ نشست های مکرری را برگزار خواهیم کرد و می طلبد معاونان در این جلسات شرکت کنند؛ به جای تعلیق این ماده در ستاد کرونا نیاز است تدابیر مناسبی برای اجرای آن اتخاذ شود؛ تکریم مادری و همسری باید از نخبگان جامعه پزشکی شروع شود.

 الهام آزاد عضو فراکسیون زنان مجلس در ادامه این نشست خطاب به عین اللهی با انتقاد از نبود پزشک متخصص زنان و ماما در شهرستان خور و بیابانک، گفت: با این کمبودها چگونه می خواهیم جمعیت افزایش پیدا کند و منویات رهبر معظم انقلاب در حوزه جمعیت محقق شود.

وی ادامه داد: سونولوژیست زن در شهرستان خورو بیابانک وجود ندارد و در شهرستان نایین تنها یک سونولوژیست وجود دارد و با وجود پیگیری های مداوم طی این یک سال اما هنوز توجهی نشده است در این رابطه می طلبد نگاه ویژه به این موضوع داشته باشیم و کمبودهای حوزه سلامت مادران و زنان حوزه انتخابیه رفع شود.

لینک کوتاه : https://www.tasrir.ir/?p=5137
  • منبع : ایرنا

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.