• امروز : سه شنبه - ۴ اردیبهشت - ۱۴۰۳
 • برابر با : Tuesday - 23 April - 2024
0
در تسریر بخوانید؛

علائم پیسی و تمام آنچه باید از نشانه‌های این بیماری بدانید

 • کد خبر : 32226
 • ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۰
علائم پیسی و تمام آنچه باید از نشانه‌های این بیماری بدانید
بیماری پیسی یا ویتیلیگو نوعی بیماری پوستی است که به طور خاص با لکه‌های سفید بدون پیگمنت در پوست مشخص می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی تسریر، بیماری پیسی (Vitiligo) نوعی اختلال پوستی است که به علت از بین رفتن پیگمانتسیون(رنگ طبیعی پوست) در برخی قسمت‌های پوست، لکه‌های سفیدی روی پوست ظاهر می‌شود. این بیماری ناشی از اختلال در سلول‌های ملانوسیت‌ها است که مسئول تولید ماده پیگمانت(ملانین) در پوست هستند.

علت دقیق بروز این بیماری هنوز مشخص نیست، اما فرضیه‌های مختلفی وجود دارد و برخی آن را به عوامل ژنتیکی، اختلالات ایمنی(سیستم ایمنی بدن که به طور غلط به سلول‌های پیگمانت حمله می‌کند)، عوامل محیطی(مانند استرس، آسیب نوری، عوامل شیمیایی و آلرژی) و نقص در تولید ملانین توسط سلول‌های ملانوسیت نسبت می‌دهند.

بارزترین علائم پیسی لکه‌های سفید رنگ در پوست هستند که به صورت تک یا گروهی در قسمت‌های مختلف بدن ازجمله دست‌، پا، صورت، دهان، چشم‌ و ناخن‌ تاثیر گذاشته و معمولا بدون عوارض جانبی همچون خارش یا درد همراه است.

در ادامه با ما باشید تا با نشانه‌های اولیه بیماری، علائم پیسی در بزرگسالان و کودکان بیشتر آشنا شوید. اگر دچار این بیماری هستید، حتما به متخصص پوست و مو مراجعه کنید تا برای کاهش لکه‌های پوستی اقداماتی انجام شود. 

علائم پیسی چیست؟

پیسی از بیماری های پوستی است. علائم پیسی معمولا با ظهور لکه‌های کوچک و بی‌رنگ در پوست در مناطقی مانند دست‌ و پاها، صورت و بازوها آغاز می‌شود. این لکه‌ها که حاشیه‌های منظم و روشنی دارند و رنگ پوست در این مناطق به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد در طول زمان، می‌توانند رشد کنند و به مناطق دیگر پوست گسترش یابند.

نشانه های پیسی ممکن است در هر فردی متفاوت باشد و به صورتی منظم یا نامنظم ظاهر شوند. این بیماری به صورت مزمن است و معمولا در طول زمان پیشرفت می‌کند. البته، در برخی موارد، رشد لکه‌ها متوقف شده و در برخی دیگر، ممکن است لکه‌ها به طور خودبه‌خودی بهبود یابند.

با توجه به تاثیر بصری پیسی روی ظاهر بدن، علاوه بر تاثیر فیزیکی، ممکن است تاثیرات روانی و اجتماعی نیز بر فرد داشته باشد. درمان پیسی شامل استفاده از کرم‌ها، درمان‌های نوری، درمان‌های هورمونی و روش‌های دیگری است که هدف آن‌ها کاهش ظاهر لکه‌ها و بهبود رنگ پوست است. نخستین علائم پیسی تشکیل لکه‌های سفید رنگ در پوست و قسمت‌های مختلف بدن هستند که شکل و اندازه‌ متفاوتی دارند.

از نشانه‌های پیسی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

لکه های سفید رنگ

لکه‌های سفید بدون پیگمنت (رنگ) در پوست ظاهر می‌شوند. ابتدا ممکن است یک لکه کوچک و ریز شروع شود و سپس به طور تدریجی اندازه آنها بزرگ شود. این لکه‌ها معمولا مرزهای مشخص و روشن دارند.

تاثیر روی قسمت های مختلف بدن

علائم برص می‌توانند در هر قسمتی از بدن ظاهر شوند، اما بیشتر در مناطقی مانند صورت، دست‌ها، پاها، بازوها، آلت‌تناسلی و ناخن‌ها مشاهده می‌شود.

عدم همسانی رنگ پوست

لکه‌های سفید بیماری پیسی باعث عدم همسانی رنگ پوست می‌شود. این لکه‌ها در مقابل پوست سالم و رنگدانه‌دار که رنگ طبیعی پوست است، مشخص می‌شوند.

عدم تغییر رنگ لکه ها با آفتاب سوختگی

معمولا لکه‌های سفید بیماری پیسی تغییر رنگی در پاسخ به آفتاب‌سوختگی ندارند. به عبارت دیگر، این لکه‌ها از نظر رنگ بی‌تفاوت هستند و حتی در معرض نور خورشید هم سفید باقی می‌مانند.

ناهمواری پوست

یکی از علائم ویتیلیگو ناهمواری یا خشکی پوست است که به‌خاطر بروز لکه‌ها روی پوست ایجاد می‌شود.

نشانه های اول پیسی

نشانه های اولیه بیماری پیسی بین افراد مختلف فرق می‌کند و در مواردی برای مدت زمان طولانی نادیده گرفته می‌شوند. اگر این لکه‌های پوستی برای شخص ناخوشایند باشد می‌تواند برای درمان پیسی اقدام کند. برخی از روش‌های درمان خانگی پیسی نیز ممکن است موثر باشد.

برخی از نشانه های اول پیسی عبارتند از:

 • ظهور یک یا چند لکه سفید رنگ روی پوست در مناطقی مانند صورت، دست‌ها، پاها، بازوها و ناخن‌ها
 • لکه‌های کوچک و ریز در آغاز بیماری که به تدریج بزرگتر می‌شوند.
 • لکه‌های سفید معمولا حاشیه‌های منظم و روشن به شکل دایره، بیضی، مستطیل یا شکل‌های دیگر هستند.
 • لکه‌های سفید برص باعث عدم همسانی رنگ پوست می‌شوند. این لکه‌ها در مقابل پوست سالم و رنگدانه‌دار که رنگ طبیعی پوست است، مشخص می‌شوند

متن انگلیسی:

The main symptom of vitiligo is loss of natural color or pigment, called depigmentation. The depigmented patches can appear anywhere on your body and can affect

ترجمه متن:

اصلی‌ترین علامت پیسی از بین رفتن رنگدانه یا پیگمنت طبیعی پوست است که به آن دی‌پیگمنتاسیون می‌گویند. لکه‌های بدون رنگدانه هر جایی از بدن پیدا شده و روی پوست تاثیر می‌گذارند

علائم پیسی در بزرگسالان

علائم پیسی در بزرگسالان معمولا شامل تشکیل لکه‌های سفید رنگ در پوست است که در قسمت‌های مختلف بدن ظاهر شده و شکل و اندازه‌شان متفاوت است. مهم است بدانید که علائم پیسی و شدت آن در هر فردی ممکن است متفاوت باشد. در صورت مشاهده هرگونه تغییر رنگ پوست یا لکه‌های سفید، بهتر است با پزشک متخصص پوست مشورت کنید تا تشخیص دقیق و درمان مناسب صورت گیرد.

علائم برص در بزرگسالان عبارتند از:

 1. لکه‌های سفید رنگ
 2. عدم همسانی رنگ پوست
 3. شکل منظم لکه‌ها

در مواردی که نخستین علائم ویتیلیگو ظاهر می‌شوند فرد دچار مشکلاتی مانند کاهش اعتماد به نفس و عوارض روانی مانند استرس، اضطراب یا افسردگی هم خواهد شد.

علائم پیسی در زنان

نشانه های پیسی در زنان با ظهور لکه‌های سفید رنگ روی نقاط مختلف بدن مانند صورت، دست‌ها، پاها، بازوها، آلت‌تناسلی و ناخن‌ها شروع شده و به عدم همسانی رنگ پوست و تشکیل لکه‌های بیضی، مستطیلی، دایره‌ای شکل با نامنظمی روی پوست با حاشیه‌های منظم و روشن می‌رسد.

برخی زنانی که علائم برص دارند ممکن است با عوارض روانی مانند استرس، اضطراب یا افسردگی مواجه شوند که دلیل آن تاثیر بصری روی ظاهر آن‌ها و نگرانی درباره قبول اجتماعی این وضعیت است. به‌علاوه اینکه این لکه‌های پوستی مستقیما روی روحیه و اعتماد به نفس فرد هم اثر می‌گذارد و در برخی باعث از بین رفتن اعتماد به نفس و انزوای اجتماعی می‌شود.

علائم پیسی در مردان

علائم پیسی در مردان تفاوت چندانی با زنان ندارد. بیماری پیسی در واقع به شکلی برابر در زنان و مردان ظاهر شده و نشانه‌های آن در هر دو جنس قابل مشاهده است.

یعنی در مردان مبتلا به برص هم شاهد بروز همان علائم برص هستیم که در زنان ظاهر می‌شوند:

 • ایجاد لکه‌هایی با مرز روشن و منظم
 • ناهماهنگی رنگ پوست در قسمتی که لکه‌ها ایجاد شده با سایر قسمت‌های پوست
 • لکه‌های سفید رنگ روی نواحی مختلف بدن

مردان نیز به همان اندازه زنان در معرض آسیب روانی و کاهش اعتماد به نفس به‌خاطر بروز علائم برص قرار دارند، به‌خصوص اگر لکه‌ها و علائم در نواحی از بدن مانند دست‌ها یا صورت به‌وجود بیایند که بیشتر در معرض دید هستند.

علائم پیسی در نوجوانان

با اینکه نشانه های پیسی در نوجوانان تقریبا مشابه علائم بزرگسالان است و بیماری باعث تخریب پیگمنت پوست می‌شود، اما تفاوت‌هایی هم در علائم ویتیلیگو در نوجوانان با بزرگسالان وجود دارد:

علائم پیسی در نوجوانان شرح علائم
افزایش تعداد لکه‌ها در نوجوانان، ممکن است بیماری پیسی باعث افزایش تعداد لکه‌ها شود. این به معنای پیشرفت بیماری است و ممکن است لکه‌های جدید در مناطق مختلف بدن ظاهر شوند.
تاثیر روانی بار روانی این بیماری و اثر منفی روی روحیه و اعتماد به نفس در نوجوانان بیشتر است، چرا که در این سن نوجوانان به دلیل تغییرات ظاهری و نگرانی درباره پذیرفته شدن در اجتماع با مشکلات بیشتری روبه‌رو هستند.
تاثیر بر دوره بلوغ پیسی ممکن است در دوره بلوغ روی رشد و تغییرات جسمانی نوجوانان هم تاثیر گذاشته و اعتماد به‌نفسشان را تخریب کند.

علائم پیسی در کودکان

بیماری برص می‌تواند در کودکان نیز رخ دهد. این بیماری معمولا در سنین مختلف از جمله کودکی آغاز می‌شود و علائم آن در کودکان مشابه بزرگسالان است و شاهد بروز همان لکه‌های سفید رنگ روی پوست و نواحی مختلف بدن در کودکان هم هستیم.

در صورت مشاهده هرگونه تغییر رنگ پوست در کودکان، بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا تشخیص دقیق و درمان مناسب صورت گیرد. پزشک متخصص پوست می‌تواند در این زمینه راهنمایی و درمان مورد نیاز را تعیین کند.

علائم پیسی در نوزادان

ویتیلیگو ممکن است است در نوزادان نیز رخ دهد، هرچند که بروز آن در این گروه نسبت به سایر گروه‌های سنی نادرتر است. بیماری پیسی در نوزادان به صورت لکه‌های سفید بدون پیگمنت در پوست نوزاد ظاهر می‌شود. این لکه‌ها ممکن است در مناطق مختلف بدن نوزاد، از جمله صورت، دست‌ها، پاها، بازوها و ناخن‌ها مشاهده شوند.

در صورت مشاهده هرگونه تغییر رنگ پوست نوزاد، به ویژه لکه‌های سفید بدون پیگمنت، توصیه می‌شود به پزشک مراجعه کرده و مشکل را بررسی کنید. پزشک متخصص پوست یا پزشک اطفال با تشخیص صحیح راهنمایی‌های لازم را ارائه می‌کند.

علائم پیسی در صورت

از نشانه های پیسی در صورت می‌توان به لکه‌های سفید بدون پیگمانت روی پوست صورت از جمله پیشانی، گونه‌ها، لب و دهان و حاشیه دور چشم‌ اشاره کرد. لکه‌های سفید رنگی که به شکل دایره، بیضی، مستطیل یا شکل‌های دیگر با مرز مشخص ظاهر شده و ممکن است به‌تدریج بیشتر شوند یا تغییر کنند.

علت دقیق بروز این بیماری هنوز به طور کامل مشخص نشده است، اما عوامل و فاکتورهای مختلفی را علت بروز این لکه‌های پوستی می‌دانند که عبارتند از:

عوامل ژنتیکی

وجود تمایل به بروز بیماری پیسی در خانواده می‌تواند نشان دهنده نقش عوامل ژنتیکی در بروز این بیماری باشد.

اختلال در سیستم ایمنی

برخی فرضیات نشان می‌دهند که بیماری برص به علت اختلال در سیستم ایمنی بدن رخ می‌دهد. این اختلال ممکن است باعث تخریب پیگمانت‌زاها(سلول‌های تولید کننده رنگ) در پوست شود.

عوامل اکولوژیکی

شواهد حاکی از اینند که عوامل اکولوژیکی مانند تابش خورشید، استرس، عفونت‌ها و مواد شیمیایی می‌توانند در بروز این لکه‌های سفید رنگ پوستی نقش داشته باشند. اما تاکنون ارتباط دقیق و علت‌ومعلولی بین این عوامل و بروز نشانه‌های پیسی ثابت نشده است.

مهم است بدانید که هنوز علت دقیق بروز ویتیلیگو مشخص نشده است و این‌ها صرفا در حد فرضیه هستند. برخی پزشکان معتقدند گاهی کمبود ویتامین باعث پیسی می شود. (کمبود چه ویتامینی باعث پیسی می شود؟) مشاوره با پزشک متخصص پوست در مورد بیماری و علل مرتبط با آن می‌تواند اطلاعات دقیق‌تری را در این خصوص فراهم کند.

علائم پیسی در بدن

علائم پیسی در بدن عبارتند از:

 • تشکیل لکه‌های سفید شیری رنگ روی دست، پاها، بازو و صورت یا هر اندام دیگر بدن.
 • تغییر رنگ موها به سفید در قسمت‌هایی که لکه‌های سفید رنگ ایجاد شده است ازجمله روی سر، ابروها، مژه‌ها، ریش و سبیل، و موی بدن.
 • غشاهای مخاطی بدن از جمله داخل بینی یا دهان هم تحت تاثیر قرار می‌گیرند.

نتیجه گیری و راهنمای مراجعه به پزشک

بیماری پیسی یا برص نوعی بیماری پوستی است که باعث تولید لکه‌های سفید بدون پیگمنت در پوست می‌شود. هرچند این بیماری سن و جنسیت خاصی ندارد اما نشانه های پیسی معمولا در افراد زیر ۳۰ سال ظاهر می‌شوند و بیشتر صورت را درگیر می‌کند.

نوزادان، کودکان، و حتی نوجوانان هم ممکن است با علائم پیسی مواجه شده و لکه‌های بدون پیگمنت در پوست و مناطق مختلف بدنشان از جمله صورت، دست‌ و پاها، بازوها و ناخن‌ها ظاهر شوند. به‌طورکلی، لکه‌های سفید رنگ پیسی حاشیه منظم و روشنی دارند و ممکن است به مرور زمان بیشتر شده یا تغییر شکل ظاهری بدهند.

انتهای پیام

لینک کوتاه : https://www.tasrir.ir/?p=32226

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.