• امروز : سه شنبه - ۴ اردیبهشت - ۱۴۰۳
 • برابر با : Tuesday - 23 April - 2024
0
در گزارش تسریر بخوانید؛

تفاوت زگیل تناسلی با تبخال تناسلی در چیست؟

 • کد خبر : 32170
 • ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۶:۱۴
تفاوت زگیل تناسلی با تبخال تناسلی در چیست؟
زگیل تناسلی و تبخال تناسلی دو نوع از بیماری‌های مقاربتی هستند که در نواحی آلت تناسلی، باسن و واژن ایجاد می‌شوند. هر یک از این بیماری‌ها از طریقی می‌تواند به شریک جنسی انتقال یابند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی تسریر، مهم‌ترین تفاوت زگیل و تبخال تناسلی در عامل به وجود آورنده آن‌ها است. به این معنا که ویروس‌هایی که منشا هر یک از این بیماری‌ها هستند با یکدیگر تفاوت دارند. در هر حال، نکته مهم این است که به هیچ عنوان نباید زگیل تناسلی را با زخم‌ها یا تاول‌های ناشی از عفونت تبخال یکسان دانست.

در این مقاله قصد داریم به مقایسه و درک تفاوت زگیل و تبخال تناسلی پرداخته و علت تفاوت زگیل و تبخال تناسلی را بررسی نماییم. خواهیم دید که هر یک از این بیماری‌ها با چه روش‌هایی قابلیت انتقال دارند.

زگیل تناسلی چیست و چگونه انتقال می‌یابد؟

زگیل تناسلی به عنوان یکی از بیماری‌های مهم مقاربتی است که می‌تواند به شریک جنسی منتقل شود. این بیماری از یک ویروس انسانی با نام ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) به وجود می‌آید. بیماری زگیل تناسلی شامل بروز یک یا چند زگیل بر روی آلت تناسلی و یا در ناحیه واژن یا باسن خواهد بود.

این بیماری از طریق تماس پوست به پوست و نیز از راه‌های زیر می‌تواند به شریک جنسی منتقل شود:

 • برقراری رابطه جنسی از طریق مقعد یا واژن
 • استفاده از وسایل جنسی مشترک
 • برقراری رابطه جنسی دهانی

ویروس پاپیلومای انسانی انواع مختلفی دارد که هر یک از آن‌ها می‌تواند بیماری با شدت متفاوتی ایجاد نماید. ویروس منشا زگیل تناسلی، در موارد خیلی حاد می‌تواند منجر به ایجاد انواع سرطان دهانه رحم، آلت تناسلی، مقعد، دهان و گلو شود.

تبخال تناسلی چیست و از چه راه‌هایی منتقل می‌شود؟

تبخال تناسلی یکی دیگر از بیماری‌های عفونی مقاربتی است. این نوع عفونت می‌تواند منجر به ایجاد تاول‌های مختلف در ناحیه مقعد، واژن و دهان گردد. ایجاد تبخال تناسلی از طریق دو نوع ویروس صورت می‌گیرد که هرپس سیمپلکس نوع یک و هرپس سیمپلکس نوع دو نامیده می‌شوند. یکی از دلایل تفاوت زگیل و تبخال تناسلی نیز دقیقا به همین عوامل به وجود آورنده مرتبط می‌شود.

از سوی دیگر، هر یک از این ویروس‌ها به ایجاد تبخال در قسمت خاصی از بدن مربوط می‌شوند. در واقع، ویروسی که در ناحیه دهان تبخال ایجاد می‌کند، هرپس کمپلکس نوع یک خواهد بود.

هر چند در تعیین علت تبخال تناسلی می‌توان گفت که هر دو نوع ویروس می‌توانند به صورت فعال وارد عمل شوند. تفاوت زگیل و تبخال تناسلی در راه‌های انتقال نیز مشهود است. در واقع انتقال تبخال تناسلی حتی از طریق یک تماس ساده نیز می‌تواند صورت پذیرد.

از جمله راه‌های انتقال تبخال تناسلی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تماس های ساده دوستانه و صمیمانه
 • بوسیدن
 • برقراری رابطه جنسی مقعدی
 • برقراری رابطه جنسی دهانی
 • برقراری رابطه جنسی واژینال
 • تماس پوست آلوده فرد بیمار با اندام تناسلی، دهان و چشم شخص دیگر

تفاوت زگیل و تبخال تناسلی از نظر علائم چیست؟

درک تفاوت بین زگیل و تبخال تناسلی باعث می‌شود تا در تشخیص آن‌ها از یکدیگر آگاهانه‌تر عمل نماییم. برای مثال، تفاوت زگیل و تبخال تناسلی علاوه بر نحوه ابتلا، به نحوه بروز علائم این بیماری‌ها نیز مربوط می‌شود.

در واقع، در بروز هر یک از این بیماری‌ها ممکن است زایده‌ها و بافت‌های جدیدی در نقاط حساس بدن رشد کنند. توجه به بروز این موارد در درمان تبخال تناسلی و زگیل تناسلی در سریع‌ترین زمان ممکن، بسیار اهمیت دارد.

تفاوت زگیل و تبخال تناسلی؛ علائم ابتلا به زگیل تناسلی

ایجاد زگیل تناسلی در افراد، مخصوصا بانوان، با رشد زایده‌هایی برجسته در نقاط مختلف بدن همراه است.

از جمله قسمت‌های حساس بدن بانوان که ممکن است میزبان این بافت‌های جدید باشند عبارت اند از:

 • واژن
 • دهانه رحم، روی فرج یا کشاله ران ها
 • نواحی داخلی مقعد یا اطراف آن
 • لب، دهان، گلو و یا زبان

محل بروز زگیل تناسلی در مردان، کمی با بانوان متفاوت است.

محل‌هایی که در بدن آقایان می‌توانند محلی مناسب برای بروز زگیل تناسلی به حساب آیند عبارت‌اند از:

 • روی آلت تناسلی
 • روی کیسه بیضه‌ها، ران‌ها و یا کشاله ران
 • در داخل مقعد یا نواحی اطراف آن
 • در دهان، گلو، لب ها و زبان

فراموش نکنید که سوزش و خارش در ناحیه تناسلی و بافت‌های اطراف آن از نشانه‌های اولیه بروز زگیل تناسلی به حساب می‌آید. این سوزش و خارش ممکن است شدید بوده و باعث ناراحتی زیاد در فرد شود.

تفاوت زگیل و تبخال تناسلی؛ علائم ابتلا به تبخال تناسلی

از دلایل دیگر تفاوت زگیل و تبخال تناسلی می‌توان به این موضوع اشاره کرد که تبخال تناسلی با علائم خفیفی بروز می‌کند.

به طوری که گاه فرد آن‌ها را جدی نگرفته و به حال خود رها می‌کند. برخی از علائم تبخال تناسلی عبارت‌اند از:

 • ادرار دردناک
 •  ایجاد زخم دردناک در ناحیه تناسلی، مقعد یا باسن
 •  ترشحات واژن در زنان
 •  سردرد، تب و بدن درد
 •  احساس خارش

تفاوت زگیل و تبخال تناسلی از نظر میزان خطر چگونه است؟

در مورد اینکه آیا تبخال تناسلی خطرناک است و اینکه آیا تبخال تناسلی باعث سرطان می‌شود یا خیر نیز باید گفت شدت خطر این بیماری به اندازه زگیل تناسلی نیست. در واقع، در افراد مبتلا به تبخال تناسلی نهایتا زخم‌هایی دردناک ایجاد می‌شوند که این زخم‌ها عمدتا در ناحیه تناسلی و مقعد شکل می‌گیرند.

اما برای افرادی که به بیماری زگیل تناسلی دچار می‌شوند، لازم است با انجام معاینات و آزمایش‌های مختلف، وقوع انواع سرطان از جمله سرطان دهانه رحم بررسی گردد. تشخیص وجود سلول‌های غیر عادی در این نواحی به برداشتن زود هنگام این سلول‌ها و پیشگیری از بروز سرطان کمک خواهد کرد.

از انواع تفاوت زگیل و تبخال تناسلی می‌توان به مدت زمان دوام این دو بیماری نیز اشاره کرد. شخصی که به تبخال تناسلی دچار می‌شود، تا پایان عمر خود با آن درگیر است. البته تنها در مواردی قابلیت شیوع دارد که به شکل زخم‌های دردناک بروز کند. دارو درمانی می‌تواند در رفع زخم‌ها و کاهش دوره شیوع تبخال تناسلی بسیار موثر باشد.

تفاوت زگیل و تبخال تناسلی از نظر روش‌های درمان چیست؟

برای درمان زگیل تناسلی درمان خاصی وجود ندارد. البته معمولا با گذشت زمان این بیماری در افراد مبتلا درمان شده و از بین می‌رود. با این حال، افراد می‌توانند با زدن واکسن از ابتلا و آلوده شدن به ویروس عامل خودداری کنند.

نکته‌ای که در مورد تزریق واکسن ویروس پاپیلومای انسانی وجود دارد آن است که شخص دریافت کننده واکسن در مقابل تعدادی از ویروس‌هایی که می‌توانند عامل سرطان شوند، ایمن خواهد شد. کاهش تعدد شریک‌های جنسی نیز می‌تواند از بروز این نوع شرایط خطرناک و آزار دهنده جلوگیری به عمل آورد.

مشاهده عکس تبخال تناسلی در زنان ثابت می‌کند که در افراد مبتلا به تبخال تناسلی، بروز زخم‌های دردناک اجتناب ناپذیر است. معمولا مصرف داروهای مناسب، به کاهش دوره درمان زخم‌ها و کوتاه شدن زمان شیوع بیماری کمک شایانی خواهد کرد.

با همه این تفاسیر، کاهش شرکای جنسی در این گونه شرایط نیز از احتمال ابتلا و همچنین احتمال انتقال بیماری به افراد دیگر می‌کاهد. همچنین، در صورت داشتن روابط جنسی مشکوک واژینال، دهانی و مقعدی بهتر است از کاندوم استفاده شود.

بیماری‌های مشابه با زگیل تناسلی یا تبخال تناسلی کدام‌اند؟

گاه ممکن است حالاتی برای شخص به وجود آید که با بیماری‌های زگیل و تبخال تناسلی مشابهت داشته باشند. از جمله بیماری‌هایی که با زگیل تناسلی اشتباه گرفته می شوند می‌توان به جوش تناسلی اشاره کرد.

حتی بیماری تبخال تناسلی گاهی با زگیل تناسلی اشتباه گرفته می شود. درک تفاوت جوش و تبخال تناسلی یا تبخال با زگیل تناسلی به تجربه زیادی نیاز دارد. بهترین راهکار برای تشخیص تفاوت این موارد مراجعه به یک پزشک معتبر و مجرب است.

نتیجه گیری

بر اساس آنچه گفته شد، در پاسخ به این سوال که تفاوت زگیل با تبخال تناسلی چیست باید گفت که این دو بیماری مقاربتی از نظر عوامل به وجود آورنده، علائم و روش‌های انتقال تفاوت‌هایی دارند. همچنین، شدت خطر بیماری زگیل تناسلی بسیار بیشتر از تبخال تناسلی است؛ به طوری که می‌تواند منجر به بروز انواع سرطان گردد.

از انواع تفاوت زگیل و تبخال تناسلی می‌توان به امکان بروز تبخال تناسلی در افراد مجرد و بدون رابطه جنسی نیز اشاره نمود. این در حالی است که زگیل تناسلی تنها از طریق تماس جنسی قابل انتقال خواهد بود.

انتهای پیام

لینک کوتاه : https://www.tasrir.ir/?p=32170

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.